Iskalnik

SlovenščinaEnglish (United Kingdom)
Predsednik vlade z Rektorsko konferenco o razmerah na slovenskih univerzah

Ljubljana, 9. januarja 2015 – Predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Miro Cerar se je danes na Rektoratu Univerze v Ljubljani sestal s člani Rektorske konference Republike Slovenije (RKRS). Srečanje je bilo namenjeno seznanitvi z aktualnimi razmerami na slovenskih univerzah ter pogovoru o sodelovanju med Vlado RS in univerzami. Pri tem so se predstavniki vlade in univerz dogovorili o vzpostavitvi rednega dialoga, v okviru katerega bo RKRS skupaj s pristojno ministrico v okviru perspektive razvoja univerz ter njihovega potenciala za razvoj slovenske družbe iskala odgovore na najbolj pereča vprašanja, s katerimi se soočajo slovenske univerze.  

Srečanja RKRS, ki povezuje vse štiri slovenske univerze in ji trenutno predseduje rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Ivan Svetlik, se je udeležila tudi ministrica za izobraževanje, znanost in šport dr. Setnikar Cankar ter državni sekretar pristojnega ministrstva dr. Peter Maček.

»Namen te vlade je spodbujati slovensko znanost in univerze, saj so neizogiben člen, ne le pri prepotrebnem gospodarske preboju države, temveč pri razvoju slovenske družbe kot take,« je poudaril premier dr. Cerar, ki se je zavzel za vzpostavitev rednega dialoga, usmerjenega v iskanje rešitev, ki bodo omogočile razmere, v katerih bodo univerze lahko tudi dejansko prispevale k skupnemu preboju slovenske družbe in države.

Predsednik RKRS prof. dr. Ivan Svetlik je izrazil zadovoljstvo ob današnjem srečanju, na katerega so univerze čakale več let. Pretekle vlade so se namreč po oceni članov RKRS v zadnjih šestih letih ukvarjale predvsem s stabilizacijo gospodarskih in družbenih razmer, razvojni potencial univerz pa je ves čas v veliki meri ostajal neizkoriščen. » Ustrezna komunikacija je zelo pomembna, zato sprejemamo predlog predsednika vlade o vzpostavitvi rednega dialoga v obliki delovne skupine, s pomočjo katere bomo lažje reševali vprašanja in iskali sinergije. Če bi nam že v tem letu uspelo obrniti trend padanja sredstev v proračunu, bi to pomenilo pomemben korak za prihodnost univerz,« je prepričan rektor Svetlik.

Člani RKRS so se skupaj s predsednikom vlade in pristojno ministrico ter državnim sekretarjem na današnjem uvodnem srečanju dotaknili tako problematike financiranja univerz in njihovih programov, predvidenih zakonodajnih sprememb, ki urejajo položaj univerz, kot tudi možnosti iskanja sinergij v organizaciji dela slovenskih univerz.

Avtor fotografij je Tamino Petelinšek, STA.

Predsednik-vlade-z-RKRS-o-razmerah-na-slovenskih-univerzah-2-small

 

 

 

 

 

 

Predsednik RKRS prof. dr. Ivan Svetlik in predsednik vlade RS dr. Miro Cerar (v sredini) s člani RKRS, ministrico za izobraževanje znanost in šport dr. Stanko Setnikar Cankar ter državnim sekretarjem pristojnega ministrstva dr. Petrom Mačkom.    Člani RKRS so bili skupaj s predsednikom vlade in pristojno ministrico ter državnim sekretarjem ob koncu srečanja zadovoljni z dogovorom o vzpostavitvi rednega dialoga pri reševanju odprtih vprašanj. 
 

Novice slika

 

Ljubljana, 21. januarja 2022 – Rektorska konferenca Republike Slovenije (RKRS) je na današnji prvi redni seji pod novim vodstvom Univerze v Ljubljani ponovno poudarila, da je pomembno ohranjati in nadgraditi kakovost visokošolskega izobraževanja v Sloveniji, ki prispeva k razvoju družbe znanja.

»Zavedamo se, da se moramo univerze odzivati na potrebe trga dela, vendar pa za  to potrebne strateške analize in usmeritve na ravni celotne države. Mladi ljudje, ki jih izobražujemo na naših univerzah, lahko s svojimi potenciali ustvarjajo gospodarstvo za višjo dodano vrednostjo. Nujno je upoštevati predvsem kakovost visokošolskega izobraževanja ter zagotoviti odlično izobražene mlade tudi na področjih, ki niso neposredno povezana z gospodarstvom, a so pomembna za razvoj in delovanje družbe znanja,« je povedal predsedujoči Rektorski konferenci rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Gregor Majdič.

Člani Rektorske konference so danes sklenili, da bodo pripravili načrt promocije poklicne prehodnosti in ustvarjanje novih poklicev ter promocije enakomerne zastopanosti spolov na področjih s stereotipnimi vzorci vpisa na študijske programe. Hkrati Rektorska konferenca poziva ustrezne državne organe k pripravi strategije razvoja države, pri kateri bi Rektorska konferenca sodelovala in ki bo dejansko vodila v razvoj celotne družbe.

V okviru Rektorske konference bo organizirana serija javnih razprav o aktualnih vprašanjih in prihodnosti visokega šolstva, prva že konec februarja letos.

Prva redna seja Rektorske konference je bila namenjena tudi problematiki vpisa tujih študentov in zaposlovanja tujcev na univerzah ter seznanitvi z aktualnimi razmerami glede epidemije Covid-19, pri čemer so se predstavnice in predstavniki univerz strinjali, da so se univerze izkazale z odličnim obvladovanjem epidemije, zlasti zaradi visoke precepljenosti in doslednega spoštovanja preventivnih ukrepov.

 

Maribor, 24. september 2021- Na seji Rektorske konference Republike Slovenije so rektorji opravili razpravo o besedilu osnutka Nacionalnega programa visokega šolstva 2021-2030, ki je v javni obravnavi. Rektorska konferenca podpira besedilo Nacionalnega programa visokega šolstva 2021-2030. Rektorska konferenca Republike Slovenije vztraja pri zapisanem ukrepu 4.5 v osnutku besedila NPVŠ 2021-2030 o možnosti poučevanja v tujem jeziku, ki sledi že sprejetemu besedilu v do sedaj veljavnem besedilu NPVŠ 2011-2020 glede problematike rabe tujega jezika v pedagoškem procesu. Rektorska konferenca RS je tudi priporočila dopolnitev besedila Nacionalnega programa visokega šolstva za obdobje 2021-2030 z ukrepi, ki bodo zagotovili možnost gibalno-športne aktivnosti za vse študente, vključno z ukrepi na področju zakonodaje in sistemskega financiranja gibalno športnih aktivnosti študentov.

Preberi več
 

Maribor, 23. april 2021 - Na seji Rektorske konference Republike Slovenije, ki je potekala dne 23. 4. 2021 so rektorji opravili razpravo o sproščanju ukrepov Vlade RS vezanih na epidemijo. Rektorji univerz, člani RKRS so soglašali, da se pedagoški proces na univerzah od 26. 4. 2021 dalje izvaja v skladu z razpoložljivimi hibridnimi modeli, oz. se v živo izvedejo vse tiste oblike pedagoškega procesa, ki jih omogočajo smernice NIJZ. Priporočilo je, da se pedagoški proces izvaja v manjših skupinah.

Preberi več